V případu OKD probíhá přípravné řízení. Zatím nikoho nestíhají

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci provádí prověřování finančních operací OKD. Kriminalisté zatím nestíhají žádnou konkrétní osobu.

Možné manipulace při vyplácení dividend, obcházení daňové povinnosti a další podezřelé finanční operace bývalých majitelů OKD zkoumají policisté a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci od loňského roku.

Státní zástupce zatím neodhalil provinění konkrétních osob. „Ve věci je prováděno prověřování, tedy stádium přípravného řízení v rámci kterého není vedeno trestní stíhání konkrétních osob,“ říká pro Biztweet státní zástupce Alexandr Dadam.

V otevřeném případu pořád nelze mluvit o vyšetřování. To totiž nastane až po zahájení trestního řízení. Až po této fázi je možné zvažovat podání obžaloby.

K rozlousknutí případu dojde nejdřív o několik měsíců. V současnosti jsou prověřovány finanční operace jako takové, nikoliv osoby, nebo skupiny osob, což je pro podání žaloby nutností.

„V rámci vedeného prověřování nejsou poskytovány k jeho průběhu žádné informace, když opačný postup by mohl ohrozit zjišťování skutečností důležitých pro trestní řízení,“ konstatuje Alexandr Dadam.

Čtěte také:

Zadržení kolem případu Slovakia Steel Mills jsou na svobodě

OKD pokračuje v rozšířování těžby. V Karviné je však pořád nejasno

Okamura si může vydechnout. Případ tunelování odložili

Bývalí majitelé OKD včetně NWR miliardáře Zdeňka Bakaly si v době kdy dolní společnost směřovala ke krachu vyplatili dividendy o sumární hodnotě asi 60 miliard korun. Obhajoval to tím, že během let do podniku výrazně investoval.

Současný případ je citlivý také pro sociální demokracii. Ve volebním roku se totiž v souvislosti s možnými podvody skloňuje jméno současného premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten byl jako tehdejší ministr financí odpovědný za privatizaci OKD do rukou Bakaly.

 

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb