Kontroverzní solár bojuje o přežití. Lumen Energetický Development žádá reorganizaci

Po solární horečce doma zkoušeli štěstí v zahraničí. Po neúspěchu a zastavení dotací však společnost Lumen Energetický Development žádá soud o ochranu před věřiteli.

Společnost zažila boom kolem roku 2010, kdy vrcholila snaha připojit čím větší objem solárních zdrojů do elektrické soustavy. Končily totiž štědré státní dotace na sluneční energii a barony tlačil čas. Lumen tehdy zaznamenal roční tržby přes čtyři miliardy korun. Ve firmě seděl v židli předsedy dozorčí rady někdejší poslanec ODS Jan Špika, který ve Sněmovně šéfoval podvýboru pro energetiku.

Po tom, co stát udělal financování přítrž firma zažila prudký obrat v její podnikání. Lumen Energetický Development šla k soudu a její zaměstnanci skončili za mřížemi.

Obžaloba, která poslala dva zaměstnance firmy na 4 roky do vazby a jednomu napařila podmínku, mluvila o škodě přes půl miliardy korun, kterou státu způsobil podvod managerů Lumenu.

Pracovník Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Pavel Peňáz oznámil na sklonku roku 2010 policii, že ho zaměstnanci firmy oslovili během oběda mezi kontrolou dvou elektráren s nabídkou úplatku, a s policií dál spolupracoval. Úplatek se týkal stavby fotovoltaické elektrárny v Českém Dubu a České Lípě, kterou firma stavěla na klíč pro solární investory.

Čtěte také:

Kvůli Vitáskové? První solár míří po zrušení licence do insolvence

Česká energie míří do insolvence. Dluží přes devatenáct milionů

Jiříkov chce poslat Energii pod kontrolou do insolvence. Kvůli přeplatkům

Na nich proběhla 30. prosince 2010 kontrola ERÚ, která zjistila malé nedostatky, kvůli nimž podle pracovníka ERÚ nebylo možné vydat licenci. Firma se proto úředníky pokoušela uplatit.

Po neúspěchu a kauze v Česku se firma pokusila plánovat projekty solárních a později také větrných elektráren v zahraničí – zejména Bulharsku, Rumunsku a na Ukrajině. Postupně však přišla o několik projektů, které byly závislé od ustupujících státních dotací na území Evropské unie.

Jak dlužník přiznává, předlužen je i v souvislosti s přidruženými spory. V jednom z nich – u Vrchního soudu v Praze po firmě požaduje 15,5 milionu amerických dolarů Philadelphia Invest Corp.

Celkově firma dluží 397 milionů korun. Přesto chce v podnikání setrvat a soudy žádá o povolení k reorganizaci. V ní slibuje splatit čtvrtinu dluhů.

 

Biztweet

Líbi se Vám naše texty? Podpořte nás darem na 2600602450/2010, nebo objednávkou předplatného