Ján Sabol: Lihovarnický král

Začínal po komunizmu a rozběhl se za Dzurindy. Dnes je Jan Sabol považován za šedou eminenci palíren

Začínal po komunizmu a rozběhl se za Dzurindy. Dnes je Jan Sabol považován za šedou eminenci palíren.

Jan Sabol se do podnikání pustil hned po pádu bývalého režimu. V té době mladý podnikavec založil spolu se známými Radovanem Horeckým, Mikulášem Trstenským a Janem Ondrušem společnost AZ Consult.

Právní společnost se zabývala hlavně poradenstvím při privatizaci a obchodním zprostředkováním firemních akvizic. Právě zde vznikly začátky impéria Jana Sabola, jehož hodnota se dnes pohybuje podle odhadů z více zdrojů na úrovni 115 milionů eur. Firma AZ Consult (později G Lehnert) vydělávala nejen na provizích, ale i ziscích podílů samotných firem.

alkohol

Začínal po komunizmu a rozběhl se za Dzurindy. Dnes je Jan Sabol považován za šedou eminenci palíren

 

Ján Sabol se nejvíce prosadil během první Dzurindovy vlády. V kabinetu se stal tajemníkem ministerstva hospodářství. Z nové židle řídil výrazné sféry vlivu. Například schvaloval daňové úlevy, či projekty žádající dotace Evropské unie.

Ať to už slovenský obchodní rejstřík potvrzuje, nebo ne, Sabol stojí za mnoha významnými lihovarnickými společnostmi a výrobci minerálních vod.

Pod nepřehlédnou akcionářskou strukturou firem Jana Sabola patří Slovenské lihovary a likérky i St.Nicolaus.

Další významné podíly drží ve společnostech v energetice, zemědělství, potravinářství i petrochemii. Spojován je s firmami Meroco, Enviro, SLK Turčianske Teplice, Stredoslovenské vřídla a Slovenské prameny a vřídla.

Kromě známých alkoholů a minerálních vod je významně výdělečná hlavně společnost Meroco, která je jediným dodavatelem biopaliv pro rafinérii Slovnaft. Velkým hráčem je i v zemědělství, kde vlastní velké území napojeny na dotace z Evropské unie.

 

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb