Ožije Slovakia Steel Mills ještě letos? Zájem mají finančníci i cizinci

Ocelárna Slovakia Steel Mills ze slovenského Strážského najde nového majitele ještě letos. Do hry o oživení továrny se hlásí subjekty ze Slovenska i zahraničí. Minimálně jeden z nich už insolvenčního správce o zájmu odkoupit továrnu jako celek přesvědčil

Ocelárna Slovakia Steel Mills ze slovenského Strážského najde nového majitele ještě letos. Do hry o oživení továrny se hlásí subjekty ze Slovenska i zahraničí. Minimálně jeden z nich už insolvenčního správce o zájmu odkoupit továrnu jako celek přesvědčil.

V konkurzu Slovakia Steel Mills jde o hodně. Technologie v hodnotě desítek milionů eur, dluhy, které lámou dodavatelem vazy a v neposlední řadě naději stovek propuštěných zaměstnanců, že se v chudém regionu vrátí do práce.

Konkurs továrny, která zkrachovala v roce 2013 může hýbat i českou politikou. Pro riskantní podporu ocelárnám má totiž na krku nůž celé vedení České exportní banky (ČEB). Právě pro nedobytné pohledávky jako je ta, kterou má česká státní banka vůči Slovakia Steel Mills bance hrozí, že vláda rozpustí její vedení a přejde pod přísnější dohled ministerstva financí Andreje Babiše.

ČEB v roce 2007 slovenskými ocelárnám půjčila 4,6 miliardy korun na vybudování závodu výměnou za to, že technologii dodají čeští exportéři. Ocelárny začaly vyrábět až v roce 2011, v následujících dvou letech ale každý rok vykázaly ztrátu zhruba miliardu korun a zkrachovaly.

Banka balík pohledávek nabízela v opakovaných dražbách, které však nedopadly úspěšně. Tu poslední ČEB zrušila ještě před vypršením nabídkového řízení.

Čtěte také: 

Rybí fast food Nordsee navzdory plánům na odchod zaznamenává růst

Lovochemie rozšiřuje výrobnu kyseliny. Investuje dvě miliardy

--

Banku totiž správce konkurzní podstaty - Slovenská správcovská a restrukturalizační - požádal o vydání závazného pokynu na zpeněžení majetku formou prodeje podniku Slovakia Steel Mills. "Konkurzní správce doložil, že již eviduje zájemce o koupi majetku společnosti SSM. A také probíhající poptávkové řízení ukázalo, že zájemci o postoupení pohledávek za SSM preferují koupi majetku v rámci konkurzního řízení," vysvětluje David Marek, místopředseda představenstva ČEB odpovědný za správu rizikových pohledávek.

 

Celý článek čtěte na biztweet.eu