Lovochemie rozšiřuje výrobnu kyseliny. Investuje dvě miliardy

Chemický výrobce Lovochemie, patřící do holdingu Agrofert, chystá rozšíření výroby kyseliny dusičné. Modernizovaná linka pohltí dvě miliardy korun a zaměstná desítky lidí

Chemický výrobce Lovochemie, patřící do holdingu Agrofert, chystá rozšíření výroby kyseliny dusičné. Modernizovaná linka pohltí dvě miliardy korun a zaměstná desítky lidí.

Záměrem nového investičního projektu je kromě jiného navýšení stávající kapacity výroby kyseliny dusičné v areálu Lovochemie v Lovosicích. Kyselina dusičná je základním polotovarem pro výrobu průmyslových hnojiv, jichž je Lovochemie nejvýznamnějším tuzemským výrobcem.

„Dokumentace pro Stavební povolení je hotova. Realizace je plánována na červen a červenec 2017,“ říká mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka. Po finalizaci rozšíření vyrobí Lovochemie o 200 tun kyseliny dusičné denně více než v současnosti. Přinese to i nové pracovní místa. Předpoklad mluví o desítkách lidí.

Letošní investice se podle mluvčího Agrfertu vyšplhají na přibližně dvě miliardy. Kromě výrobny na kyselinu projde modernizaci také více než deset dalších zařízení. Pro Lovochemii jde kvůli nárokům Bruselu investování nutné. Jen loni musela firma na nový kotel s nižšími emisemi a další rekonstrukce vynaložit spolu 1,5 miliardy korun.

Podle Karla Hanzelky by to ovšem nemělo hospodaření firmy nijak vážně ohrozit. „Vývoj roku bude značně ovlivněn cenou zemního plynu a agrárních komodit. Obojí díky volatilní celosvětové situaci v podstatě nelze predikovat,“ říká Hanzelka. 

Čtěte také: 

TMR investuje ve Špindlerovým mlýně miliardu. Vybuduje nové lanovky

Mateřská firma Makra - Metro se rozdělí na dvě divize

Ruské hranice dělají problémy. Čeští řidiči kamionů v ohrožení

--

Největší výrobce v tuzemsku zaměstnává v Lovosicích 662 lidí. Šedesát procent procent výroby směřuje na export, zbytek na tuzemský trh.